Парламентарі пропонують виховувати повагу до судових органів суворішими санкціями. Штрафи для громадян, які заважають судовому процесу, можуть зрости вдвоє. Найбільші ж санкції очікують тих, хто неодноразово впродовж року вчинятиме подібні дії: такі особи мають бути готові втратити до 34 тис. грн. Разом з тим навряд чи посилення відповідальності допоможе забезпечити порядок на засіданнях, особливо за умов, коли приміщення судів не охороняються, а порушників може бути кілька десятків.
Суддя-спікер Солом’янського районного суду м. Києва Марія Зелінська, оцінюючи для видання «Закон і Бізнес» положення законопроекту «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення (щодо підвищення відповідальності за прояв неповаги до суду та невжиття заходів щодо окремої ухвали суду)» (№5031) звернула увагу на те, що «науковці в різних статтях неодноразово наголошували, що в Україні дуже м’яка адміністративна відповідальність за неповагу до суду. Підвищення штрафних санкцій за таке правопорушення суттєво не змінить ситуації. Лише введення кримінальної відповідальності буде ефективним заходом. Так, кримінально-правові заходи захисту правосуддя успішно використовуються в багатьох країнах світу».
Зокрема, вона навела один з останніх прикладів, який свідчить про суворість юридичної відповідальності за прояв неповаги до суду в США. Американський адвокат Роберт Піплс засуджений до ув’язнення на 4 місяці за лайку на адресу федерального судді Кемерон-Макгован Каррі, яка відхилила його позов, де він представляв сам себе, про що повідомляв The National Law Journal.
«Передбачені в проекті зміни неефективні з огляду на масштаби прояву неповаги до суду в різних її формах як з боку учасників процесу, так і присутніх у залі судових засідань та представників засобів масової інформації. Крім того, потребує більш широкого тлумачення поняття «прояв неповаги до суду», - переконана суддя.
Вона зазначає, що повага до суду є важливим елементом загальної правової культури, гарантією своєчасного розгляду різних категорій справ. «Законодавцям необхідно дослідити позитивний досвід США, Великої Британії, Європи в застосуванні принципу відповідальності за прояв неповаги до суду та запозичити його», - вважає М.Зелінська.