Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
15 грудня 2018 року минув рік з часу набрання чинності законодавчих змін у сфері судочинства, які були прийняті в порядку впровадження чергового етапу судової реформи. Серед новел – врегулювання цивільного спору за участю судді. Цей інститут ще називають судовою медіацією. До речі, автори судової реформи запозичили його з Канади. Саме в цій країні багато цивільних і господарських спорів успішно врегульовуються за процедурою судової медіації, тобто сторони дають згоду на врегулювання спору в присутності і за участі судді.
Нагадаємо, що глава 4 ЦПК України передбачає такі положення врегулювання спору за участю судді :
Процедура врегулювання спору за участі судді має і певні обмеження , а саме:
Врегулювання спору за участю судді припиняється у таких випадках:
Отже, спір вважається врегульованим суддею тоді , коли сторони дійшли згоди і уклали мирову угоду або ж позивач відмовився від позову чи подав заяву про залишення позову без розгляду, або ж відповідач визнав позов.
Про припинення врегулювання спору за участю судді постановляється ухвала, яка оскарженню не підлягає. Одночасно суддя вирішує питання про поновлення провадження в справі. Якщо припинено врегулювання спору за участю судді з підстав його не врегулювання, суддя (який брав участь у цій процедурі) не має права продовжувати розгляд справи.
За рік , що минув з часу введення в дію судової медіації в Красилівському районному суді були всього дві спроби врегулювати цивільний спір за участю судді. Проте в одному випадку сторони не дійшли згоди протягом встановленого строку. В другому – триває процедура медіації.
Залишається сподіватись, що судова медіація як новий інститут врегулювання спору за участю судді (авторитетного, професійного, неупередженого арбітра) в подальшому матиме своє підтвердження з позитивним результатом. Адже відомо , що завжди краще «поганий мир», ніж «кривава перемога», зокрема внаслідок тяжб і спорів з ознаками тривалої, емоційновиснажливої «судової війни»…